PDF

Gyros, gresk sol og strandliv: din guide til Hellas

Kreta, Rhodos, Korfu eller Athen? Når du bør dra, hvilken øy som passer deg, og det praktiske du må vite.

Toppbilde: Elafonissi-stranden på Kreta. Foto: Cecilivm, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.

Sist oppdatert 12. oktober 2026 · Alle tall har kildelenke.

Flytidca. 3t 25min–4t 10min
InnreiseSchengen, ingen visum
HelsetrygdkortGjelder
ValutaEuro (€)
PrisnivåRest./hotell 86 % av EU-snitt
Beste tidMai–juni, sep–okt

Når er det best å reise til Hellas? Været måned for måned

Kort fortalt er juli og august tørre og hete overalt – i Athen ligger snittet over 33 °C. Mai, juni, september og oktober gir badevær med litt mer luft. Korfu er den grønneste og våteste øya, med mye regn fra oktober til mars.1234

Maks °CNedbør (mm)Beste måneder: 21–30 °C og under 60 mm nedbør (ellers de 3 månedene nærmest)
Gjennomsnittlig maksimumstemperatur og nedbør per måned (klimanormaler via Wikipedia).
StedJanFebMarAprMaiJunJulAugSepOktNovDes
Kreta (Heraklion)Maks °C15,716,117,219,923,126,228,328,326,423,120,817,5
Nedbør mm61,749,031,413,012,84,10,21,615,243,832,453,4
RhodosMaks °C16,116,417,320,223,927,930,930,728,625,621,918,4
Nedbør mm113,658,544,519,26,56,30,10,314,122,389,4144,1
KorfuMaks °C13,914,116,019,124,028,231,231,527,523,218,715,2
Nedbør mm135,8123,199,665,236,515,58,721,787,8140,4187,1189,9
AthenMaks °C13,314,217,021,126,531,634,334,329,624,418,914,4
Nedbør mm55,644,445,627,620,711,610,75,425,838,670,876,3

Hellas er én time foran norsk tid hele året5.

Hvor i Hellas passer for hvem?

Venetianske Koules-festningen i havna i Heraklion
KretaStørst og mest variertFoto: Moonik, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Akropolis og hvite hus i Lindos på Rhodos
RhodosMiddelalderby og strandFoto: Marc Ryckaert (MJJR), CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Gamlebyen og den gamle festningen på Korfu
KorfuGrønt, frodig og venetianskFoto: Martin Falbisoner, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Utsikt over Akropolis og Athen fra Filopappos
AthenStorby, historie og øyhoppingFoto: A.Savin, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
  • Familier og variasjon: Kreta er Hellas’ største øy, med strender, fjell og ruinene etter Knossos, som har blitt kalt Europas eldste by6. Det går direktefly til både Heraklion og Chania78.
  • Historie og strand på samme tur: Middelalderbyen på Rhodos står på UNESCOs verdensarvliste9. Rhodos er også blant de varmeste og tørreste stedene i grafen om sommeren.
  • Grønt og frodig: Korfu har mer nedbør enn de andre øyene og derfor mer grønt. Gamlebyen er verdensarv10.
  • By og kultur: Athen passer best vår og høst, når det er mindre hett. Akropolis er verdensarv11, og Athen er knutepunkt for ferger og fly videre til øyene.

Fly fra Oslo til Hellas: direkteruter, flytid og pris

MiddelhavetEgeerhavetALBANIABULGARIATYRKIAN.-MAKEDONIAKorfuAthenRhodosKreta✈ Flytid fra Oslo: 3t 25min–4t 10min 7,8,12,13Kartdata: Natural Earth (public domain). Flytid: direktefly, se kilder.

Praktisk: helsetrygdkort, innreise og turistskatt i Hellas

Helsetrygdkort og forsikring

Europeisk helsetrygdkort gjelder i Hellas20. Kortet gir nødvendig helsehjelp på samme vilkår som for de som bor der, men dekker ikke hjemtransport. Du bestiller det gratis på Helsenorge21. Ha reiseforsikring i tillegg22.

Innreise og EES

Hellas er med i Schengen. EES gjelder ikke for norske borgere, og du bruker EU/EØS-køen23. Gyldig pass eller nasjonalt ID-kort med reiserett holder. Sjekk UDs reiseinformasjon for Hellas før du drar – UD advarer blant annet om skogbranner og ekstremvarme om sommeren24.

Turistskatt (2026)

  • Klimaavgift (τέλος ανθεκτικότητας): betales per rom eller leilighet per natt, ikke per person. April–oktober: 2 € (hotell 1–2 stjerner og utleierom), 5 € (3 stjerner), 10 € (4 stjerner), 15 € (5 stjerner). Korttidsutleie (f.eks. Airbnb) 8 €, hus over 80 m² og villaer 15 €. November–mars er satsene lavere: 0,50–4 €2526.
  • Avgiften kommer i tillegg til romprisen og betales ofte ved ankomst.

Prisnivå

Ifølge Eurostats prisnivåindekser for 2025, gjengitt av SSB, ligger det samlede prisnivået i Hellas på 87 % av EU-snittet, mot 129 % i Norge. Restauranter og overnatting ligger på 86 %, mot 140 % i Norge27. Turistøyene i høysesong kan være dyrere enn landssnittet.

Spartips for ferie i Hellas

  • Reis i mai eller oktober: Da er det badevær uten den verste heten. Vil du spare på klimaavgiften, er satsene mye lavere fra november til mars25.
  • Del rom: Klimaavgiften er per rom, så to–tre personer på ett rom betaler den bare én gang26.
  • Sjekk Athen som inngangsport: Athen har direktefly hele året og ofte lavest pris16. Herfra går ferger og innenriksfly til øyene.
  • Bestill helsetrygdkortet i tide: Det er gratis og sendes i posten21.

Spørsmål og svar

Når er det best å reise til Hellas?

Mai–juni og september–oktober. Da er det rundt 23–29 °C og lite regn på Kreta og Rhodos. Juli og august er hetest, med over 33 °C i Athen.

Gjelder helsetrygdkortet i Hellas?

Ja. Hellas er med i EØS-ordningen, og kortet gir nødvendig helsehjelp på samme vilkår som for innbyggerne. Ha reiseforsikring i tillegg.

Hvor lenge flyr man fra Oslo til Kreta?

Rundt 4 timer med direktefly til Heraklion eller Chania. Direkterutene går i hovedsak om sommeren.

Hva koster klimaavgiften i Hellas?

Fra 2 € til 15 € per rom per natt i april–oktober, avhengig av type overnatting. Om vinteren er den 0,50–4 €.

Trenger nordmenn å registrere seg i EES?

Nei. EES gjelder reisende fra land utenfor EU/EØS og Schengen. Nordmenn bruker EU/EØS-køen.

Kilder

  1. Wikipedia – Heraklion (klimanormaler, Heraklion Port 10 m a.s.l. (2007-2024))
  2. Wikipedia – Rhodes (city) (klimanormaler, Rhodes Port 4 m a.s.l.)
  3. Wikipedia – Corfu (city) (klimanormaler, Corfu (1955-2010) HNMS 1 m asl)
  4. Wikipedia – Athens (klimanormaler, downtown Athens (1991–2020 normals, extremes 1890–present))
  5. Wikipedia – Time in Greece
  6. Wikipedia – Knossos
  7. 2LNR – direktefly Oslo–Heraklion
  8. 2LNR – direktefly Oslo–Chania
  9. UNESCO – Medieval City of Rhodes
  10. UNESCO – Old Town of Corfu
  11. UNESCO – Acropolis, Athens
  12. 2LNR – direktefly Oslo–Korfu
  13. 2LNR – direktefly Oslo–Athen
  14. 2LNR – direktefly Oslo–Rhodos
  15. Google Flights – Oslo til Rhodos (lest 12.10.2026)
  16. Google Flights – Oslo til Athen (lest 12.10.2026)
  17. 2LNR – direktefly Oslo–Santorini
  18. Google Flights – Oslo til Heraklion (lest 12.10.2026)
  19. Google Flights – Oslo til Korfu (lest 12.10.2026)
  20. Helsenorge – her kan du bruke Europeisk helsetrygdkort
  21. Helsenorge – Europeisk helsetrygdkort
  22. Helsenorge – turister i EU/EØS og Sveits
  23. Avinor – EES, nytt inn- og utreisesystem
  24. UD – reiseinformasjon Hellas
  25. Gresk lov 5177/2025 art. 44 – klimaavgiften (lovtekst via TaxHeaven)
  26. AADE (gresk skatteetat) – spørsmål og svar om klimaavgiften, jan. 2026
  27. SSB/Eurostat – sammenlikning av prisnivå i Europa (2025)

Sist sjekket 12. oktober 2026.