PDF

Pasta, piazza og dolce vita: din guide til Italia

Roma, Amalfikysten, Sicilia, Sardinia eller Venezia? Når du bør dra, hvor du passer best, og det praktiske du må vite.

Toppbilde: Positano på Amalfikysten. Foto: Bernard Gagnon, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons.

Sist oppdatert 12. oktober 2026 · Alle tall har kildelenke.

Flytidca. 2t 40min–3t 35min
InnreiseSchengen, ingen visum
HelsetrygdkortGjelder
ValutaEuro (€)
PrisnivåRest./hotell 111 % av EU-snitt
Beste tidApr–jun, sep–okt

Når er det best å reise til Italia? Været måned for måned

Sør-Italia og øyene har tørre, varme somre: Palermo og Cagliari ligger rundt 31 °C i juli og august. Roma og Napoli er like varme, men får mer regn om høsten. Venezia er kjøligere og har nedbør hele året.12345

Maks °CNedbør (mm)Beste måneder: 21–30 °C og under 60 mm nedbør (ellers de 3 månedene nærmest)
Gjennomsnittlig maksimumstemperatur og nedbør per måned (klimanormaler via Wikipedia).
StedJanFebMarAprMaiJunJulAugSepOktNovDes
RomaMaks °C12,613,816,820,024,829,532,632,727,922,817,113,2
Nedbør mm65,662,858,668,656,930,119,830,264,988,1108,298,3
Napoli og AmalfikystenMaks °C13,413,916,419,423,627,730,431,026,823,018,314,3
Nedbør mm92,195,377,998,659,032,828,535,588,9135,5152,1112,0
Sicilia (Palermo)Maks °C15,115,316,719,824,028,130,931,427,924,319,816,3
Nedbør mm71,464,959,444,225,612,25,113,441,677,294,381,3
Sardinia (Cagliari)Maks °C14,715,017,519,924,128,731,732,128,123,919,015,7
Nedbør mm37,133,932,145,626,212,53,111,438,543,974,054,9
VeneziaMaks °C7,59,213,217,422,026,028,528,423,818,512,98,3
Nedbør mm40,256,560,570,580,264,257,965,873,372,071,549,8

Italia har samme tid som Norge, også sommertid.

Hvor i Italia passer for hvem?

Trevifontenen i Roma
RomaStorby, historie og matFoto: Diliff, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Fargerike hus i Amalfi ved havet
Napoli og AmalfikystenKlippekyst og pizzaFoto: Bernard Gagnon, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Havna i Catania på Sicilia
SiciliaSol, Etna og barokkbyerFoto: GiovanniPen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Strand og klipper på Sardinia
SardiniaTurkist vann og strenderFoto: Marek Ślusarczyk (Tupungato) Photo gallery, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
Canal Grande og Rialtobroen i Venezia
VeneziaKanaler – men ikke for badingFoto: Martin Falbisoner, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
  • By, kultur og mat: Det historiske sentrum av Roma står på UNESCOs verdensarvliste6. Direktefly med Norwegian og SAS tar rundt 3t 10min7.
  • Klippekyst og dramatikk: Amalfikysten er verdensarv8. Nærmeste flyplass er Napoli, med direktefly fra Oslo9.
  • Sol og strand: Sicilia har direktefly til både Palermo og Catania1011 og er blant de tørreste stedene i grafen om sommeren. Sardinia har like tørre somre; vi fant ingen direkterute Oslo–Cagliari 12.10.202612.
  • Romantisk langhelg: Venezia og lagunen er verdensarv13. Det går direktefly med Norwegian, ca. 2t 40min14. På utvalgte dager må dagsbesøkende betale inngangsavgift (se under).

Fly fra Oslo til Italia: direkteruter, flytid og pris

TyrrenhavetAdriaterhavetFRANKRIKESVEITSØSTERRIKEKROATIATUNISIAVeneziaRomaNapoliCagliariPalermo✈ Flytid fra Oslo: 2t 40min–3t 35min 15,7,11Kartdata: Natural Earth (public domain). Flytid: direktefly, se kilder.

Praktisk: helsetrygdkort, innreise og turistskatt i Italia

Helsetrygdkort og forsikring

Europeisk helsetrygdkort gjelder i Italia20. Du får nødvendig helsehjelp på samme vilkår som for de som bor der. Bestill kortet gratis på Helsenorge21 og ha reiseforsikring i tillegg22.

Innreise og EES

Italia er med i Schengen. EES gjelder ikke for norske borgere, og du bruker EU/EØS-køen23. Pass eller nasjonalt ID-kort med reiserett holder. Sjekk UDs reiseinformasjon for Italia før avreise24.

Turistskatt (2026)

  • Turistskatt (imposta/contributo di soggiorno): fastsettes av hver kommune og betales per person per natt. Eksempel Roma: 4 € (hotell 1 stjerne) til 10 € (5 stjerner), 6 € for B&B og korttidsutleie, for høyst 10 netter på samme sted25.
  • Venezia: Dagsbesøkende over 14 år måtte i 2026 betale 5 € (bestilt minst fire dager før) eller 10 € for å gå inn i gamlebyen på 60 utvalgte dager fra 3. april til 26. juli, kl. 8.30–16. Overnattingsgjester var unntatt, men betaler vanlig turistskatt26. 2026-perioden er over; sjekk om ordningen fortsetter i 202727.

Prisnivå

Ifølge Eurostats prisnivåindekser for 2025, gjengitt av SSB, ligger det samlede prisnivået i Italia på 97 % av EU-snittet, mot 129 % i Norge. Restauranter og overnatting ligger på 111 %, mot 140 % i Norge28. Italia er altså billigere enn Norge, men ikke noe lavprisland.

Spartips for ferie i Italia

  • Fly til Roma: Roma hadde lavest pris av de italienske rutene vi sjekket18.
  • Bli lenger enn ti netter: I Roma betaler du ikke turistskatt etter den tiende natten på samme sted25.
  • Bestill Venezia-avgiften tidlig: Hvis ordningen videreføres: betalt minst fire dager før kostet den 5 € i stedet for 10 €26.
  • Bestill helsetrygdkortet i tide: Det er gratis og sendes i posten21.

Spørsmål og svar

Når er det best å reise til Italia?

April–juni og september–oktober for byferie og rundreise. For strand i sør: juni og september, da det er varmt uten den verste heten.

Gjelder helsetrygdkortet i Italia?

Ja. Kortet gir nødvendig helsehjelp på samme vilkår som for innbyggerne. Ha reiseforsikring i tillegg.

Hvor mye er turistskatten i Roma?

4–10 € per person per natt på hotell, avhengig av antall stjerner, for høyst 10 netter.

Må man betale for å besøke Venezia?

I 2026 måtte dagsbesøkende betale 5–10 € på 60 utvalgte dager mellom april og juli. Overnattingsgjester var unntatt. Perioden for 2026 er over.

Hvor lang er flyturen fra Oslo til Roma?

Rundt 3 timer og 10–20 minutter med direktefly.

Kilder

  1. Wikipedia – Rome (klimanormaler, Rome Urbe Airport (1991–2020 averages, extremes 1862–present)
  2. Wikipedia – Naples (klimanormaler, Naples (Naples International Airport) (1991–2020 normals, ex)
  3. Wikipedia – Palermo (klimanormaler, Palermo-Boccadifalco Airport on the outskirts of the city (a)
  4. Wikipedia – Cagliari (klimanormaler, Cagliari (Cagliari Elmas Airport)
  5. Wikipedia – Venice (klimanormaler, Venice, elevation:)
  6. UNESCO – Historic Centre of Rome
  7. 2LNR – direktefly Oslo–Roma
  8. UNESCO – Costiera Amalfitana
  9. 2LNR – direktefly Oslo–Napoli
  10. 2LNR – direktefly Oslo–Palermo
  11. 2LNR – direktefly Oslo–Catania
  12. 2LNR – rutesøk (ingen ruteside for OSL–Cagliari funnet 12.10.2026)
  13. UNESCO – Venice and its Lagoon
  14. 2LNR – direktefly Oslo–Venezia
  15. 2LNR – direktefly Oslo–Milano Malpensa
  16. 2LNR – direktefly Oslo–Bari
  17. Google Flights – Oslo til Palermo (lest 12.10.2026)
  18. Google Flights – Oslo til Roma (lest 11.10.2026)
  19. Google Flights – Oslo til Napoli (lest 12.10.2026)
  20. Helsenorge – her kan du bruke Europeisk helsetrygdkort
  21. Helsenorge – Europeisk helsetrygdkort
  22. Helsenorge – turister i EU/EØS og Sveits
  23. Avinor – EES, nytt inn- og utreisesystem
  24. UD – reiseinformasjon Italia
  25. Roma kommune – satser for contributo di soggiorno fra 1.10.2023
  26. Venezia kommune – Contributo di Accesso 2026
  27. Venezia – Contributo di Accesso: 2026-perioden avsluttet
  28. SSB/Eurostat – sammenlikning av prisnivå i Europa (2025)

Sist sjekket 12. oktober 2026.