PDF

Krystallklart vann og gamlebyer: din guide til Kroatia

Split, Dubrovnik, Istria eller Plitvice? Når du bør dra, hvor du passer best, og det praktiske du må vite.

Toppbilde: Havna i Hvar by. Foto: Shawabunga, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons.

Sist oppdatert 12. oktober 2026 · Alle tall har kildelenke.

Flytidca. 2t 50min–2t 55min
InnreiseSchengen, ingen visum
HelsetrygdkortGjelder
ValutaEuro (€)
PrisnivåRest./hotell 90 % av EU-snitt
Beste tidJun og sep

Når er det best å reise til Kroatia? Været måned for måned

Dalmatiakysten (Split, Dubrovnik) er varm og ganske tørr om sommeren, med 28–31 °C i juli og august. Fra oktober øker regnet kraftig. Istria er litt kjøligere, og Zagreb inne i landet har nedbør hele året, mest om høsten.1234

Maks °CNedbør (mm)Beste måneder: 21–30 °C og under 60 mm nedbør (ellers de 3 månedene nærmest)
Gjennomsnittlig maksimumstemperatur og nedbør per måned (klimanormaler via Wikipedia).
StedJanFebMarAprMaiJunJulAugSepOktNovDes
SplitMaks °C10,711,514,518,423,428,131,030,925,420,515,611,8
Nedbør mm72,763,858,462,057,849,224,631,782,379,6119,898,7
DubrovnikMaks °C12,312,614,416,921,525,328,228,525,121,116,613,4
Nedbør mm98,397,993,191,470,144,028,372,586,1120,1142,3119,8
Istria (Pula)Maks °C10,010,013,016,021,025,028,028,024,020,014,010,0
Nedbør mm78,064,065,070,056,053,048,075,085,085,080,0112,0
ZagrebMaks °C5,07,813,018,022,426,228,128,122,617,010,75,3
Nedbør mm45,745,048,060,676,590,880,485,6103,888,587,461,8

Kroatia har samme tid som Norge, også sommertid.

Hvor i Kroatia passer for hvem?

Gamlebyen i Split
SplitØyhopping og palassbyFoto: Berthold Werner, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Gamlebyen i Dubrovnik innenfor bymuren
DubrovnikBymur og gamlebyFoto: Martin Falbisoner, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Gamlebyen i Rovinj i Istria
IstriaMat, vin og småbyerFoto: Einaz80, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Fosser og turkise sjøer i Plitvice
PlitviceNasjonalpark og fosserFoto: Tesla Delacroix, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
  • Øyhopping og aktiv ferie: Split har flest direkteruter fra Oslo, med Norwegian, SAS og Croatia Airlines5. Byen med Diokletians palass er verdensarv6, og fergene går ut til øyene som Hvar og Brač.
  • Gamleby og romantikk: Gamlebyen i Dubrovnik står på UNESCOs verdensarvliste7. Norwegian flyr direkte8. Kom tidlig eller sent på dagen for å slippe trengselen.
  • Mat, vin og bilferie: Istria ligger nord, nær Italia og Slovenia. Poreč har verdensarv9. Vi fant ingen direkterute Oslo–Pula 12.10.202610.
  • Natur: Plitvice nasjonalpark med terrasserte sjøer og fosser er verdensarv11. Den ligger mellom Zagreb og Zadar og passer som dagstur på en rundreise.

Fly fra Oslo til Kroatia: direkteruter, flytid og pris

AdriaterhavetSLOVENIAUNGARNBOSNIA-HERC.ITALIASERBIAZagrebPulaSplitDubrovnik✈ Flytid fra Oslo: 2t 50min–2t 55min 5,8Kartdata: Natural Earth (public domain). Flytid: direktefly, se kilder.

Praktisk: helsetrygdkort, innreise og turistskatt i Kroatia

Helsetrygdkort og forsikring

Europeisk helsetrygdkort gjelder i Kroatia13. Du får nødvendig helsehjelp på samme vilkår som for de som bor der. Bestill kortet gratis på Helsenorge14 og ha reiseforsikring i tillegg15.

Innreise og EES

Kroatia ble med i Schengen og tok i bruk euro 1. januar 202316. EES gjelder ikke for norske borgere, og du bruker EU/EØS-køen17. Pass eller nasjonalt ID-kort med reiserett holder. Sjekk UDs reiseinformasjon for Kroatia før avreise18.

Turistskatt (2026)

  • Turistskatt (turistička pristojba): per person per natt, fastsatt av hvert fylke for hver kommune. I Split er den 2,65 € i sesongen (1.4.–30.9.) og 1,86 € resten av året i 2026. Hvar: 2 € / 1,50 €19. I Istria ligger satsene i 2026 på rundt 1,30–2 €20.
  • Barn under 12 år betaler ikke, og ungdom 12–18 år betaler halv pris21.

Prisnivå

Ifølge Eurostats prisnivåindekser for 2025, gjengitt av SSB, ligger det samlede prisnivået i Kroatia på 78 % av EU-snittet, mot 129 % i Norge. Restauranter og overnatting ligger på 90 %, mot 140 % i Norge22. Populære kystbyer i høysesong kan være dyrere enn snittet.

Spartips for ferie i Kroatia

  • Reis i juni eller september: Badevarmt hav og varme dager, men lavere priser og færre folk enn i juli–august.
  • Reis utenom sesongen: Turistskatten i Split er lavere fra oktober til mars19.
  • Barn under 12 år betaler ikke turistskatt21.
  • Fly til Split: Tre selskaper flyr direkte, som gir mer konkurranse5.

Spørsmål og svar

Når er det best å reise til Kroatia?

Juni og september. Da er det rundt 25–28 °C i Split og Dubrovnik, og mindre trengsel enn i juli og august.

Bruker Kroatia euro?

Ja. Kroatia tok i bruk euro 1. januar 2023, samtidig som landet ble med i Schengen.

Gjelder helsetrygdkortet i Kroatia?

Ja. Kortet gir nødvendig helsehjelp på samme vilkår som for innbyggerne. Ha reiseforsikring i tillegg.

Hva koster turistskatten i Kroatia?

Den varierer fra sted til sted. I Split er den 2,65 € per person per natt i sesongen 2026. Barn under 12 år betaler ikke.

Hvor lang er flyturen fra Oslo til Split?

Rundt 2 timer og 50 minutter med direktefly.

Kilder

  1. Wikipedia – Split, Croatia (klimanormaler, Split (Marjan Hill, 1991–2020, extremes 1926–present))
  2. Wikipedia – Dubrovnik (klimanormaler, Dubrovnik (1971–2000, extremes 1961–2019))
  3. Wikipedia – Pula (klimanormaler, Pula)
  4. Wikipedia – Zagreb (klimanormaler, Zagreb Maksimir (1991–2020, extremes 1861–present))
  5. 2LNR – direktefly Oslo–Split
  6. UNESCO – Split og Diokletians palass
  7. UNESCO – Old City of Dubrovnik
  8. 2LNR – direktefly Oslo–Dubrovnik
  9. UNESCO – Den eufrasiske basilika i Poreč
  10. 2LNR – rutesøk (ingen ruteside for OSL–Pula/Zagreb/Zadar funnet 12.10.2026)
  11. UNESCO – Plitvice Lakes National Park
  12. Google Flights – Oslo til Dubrovnik (lest 12.10.2026)
  13. Helsenorge – her kan du bruke Europeisk helsetrygdkort
  14. Helsenorge – Europeisk helsetrygdkort
  15. Helsenorge – turister i EU/EØS og Sveits
  16. Wikipedia – Croatia and the euro
  17. Avinor – EES, nytt inn- og utreisesystem
  18. UD – reiseinformasjon Kroatia
  19. Splitsko-dalmatinska županija – vedtak om turistskatt 2026
  20. Istarska županija – vedtak om turistskatt 2026
  21. gov.hr – Turistička pristojba (fritak og reduksjon)
  22. SSB/Eurostat – sammenlikning av prisnivå i Europa (2025)

Sist sjekket 12. oktober 2026.