PDF

Sol, sangria og Gran Can'a: din guide til Spania

Nordmenns største feriefavoritt i utlandet: når du bør reise, hvilket sted som passer deg, og det praktiske du må vite.

Toppbilde: sanddynene i Maspalomas på Gran Canaria. Foto: Marc Ryckaert (MJJR), CC BY 3.0, via Wikimedia Commons.

Sist oppdatert 10. oktober 2026 · Alle tall har kildelenke.

Spania er det landet nordmenn søker mest etter på FINN reise. Det lå øverst blant land i søk våren 20251. Hos Ticket var Spania det mest populære feriestedet sommeren 20262.

Når bør du reise? Været måned for måned

Kort fortalt er Kanariøyene sydenmålet om vinteren. Der ligger maksimumstemperaturen på rundt 21 °C også i januar. Mallorca, Costa del Sol og Barcelona passer best fra mai til oktober. Om vinteren er det rundt 14–18 °C der. September og oktober gir mest regn på Mallorca og i Barcelona.

Maks °CNedbør (mm)Beste måneder: 21–29 °C og under 30 mm nedbør
Gjennomsnittlig maksimumstemperatur og nedbør. Normaler fra AEMET (spansk meteorologisk institutt), hentet via Wikipedia.
StedJanFebMarAprMaiJunJulAugSepOktNovDes
Gran Canaria (Las Palmas) [kilde]Maks °C21,121,322,222,924,025,627,227,827,226,324,322,3
Nedbør mm23,419,811,95,00,80,4–0,65,021,217,428,7
Tenerife (Santa Cruz) [kilde]Maks °C21,121,322,123,024,526,628,829,328,226,624,222,2
Nedbør mm28,833,737,810,33,50,60,13,54,524,435,836,8
Mallorca (Palma) [kilde]Maks °C15,715,717,619,723,027,029,730,227,424,019,516,8
Nedbør mm44,436,729,237,531,613,95,121,760,572,667,849,3
Costa del Sol (Málaga) [kilde]Maks °C17,217,919,721,824,728,531,031,528,424,320,217,8
Nedbør mm62,156,166,041,323,14,40,12,725,260,677,187,7
Barcelona [kilde]Maks °C14,014,516,418,521,725,528,328,926,022,317,614,5
Nedbør mm41,330,141,747,341,926,327,351,286,182,145,537,3

Kanariøyene ligger én time bak norsk tid3. Fastlands-Spania og Mallorca har samme tid som Norge.

Hvilket sted passer for hvem?

Sanddyner og palme i Maspalomas på Gran Canaria
Gran CanariaVintersol og stort norsk miljøFoto: Gerda Arendt, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Utsikt mot vulkanen Teide på Tenerife
TenerifeFjellturer i Teide nasjonalparkFoto: Diego Delso, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
Klippebukta Cala de Mallorca med turkis vann
MallorcaSommer, strand og familieFoto: Ggoere, offentlig eiendom (public domain), via Wikimedia Commons
Stranden Playa de la Malagueta i Málaga
Costa del SolKort flytur og varme somreFoto: Diego Delso, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Kirken Sagrada Família i Barcelona
BarcelonaBy, kultur og matFoto: Alvesgaspar, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
  • Vintersol, seniorer og langtidsopphold: Gran Canaria har et stort norsk miljø. Rundt 400 000 nordmenn reiser dit hvert år, og om lag 2 300 bor fast på øya4. Puerto Rico, Arguineguín og Maspalomas er populære. Sjømannskirken i Arguineguín er et møtested og har egen beredskapstelefon5. På Costa Blanca nord har Sjømannskirken i Albir et fast ukeprogram6.
  • Fjellturer: Tenerife har Teide nasjonalpark med Spanias høyeste fjell. Parken står på UNESCOs verdensarvliste7.
  • Sommer, strand og familie: Mallorca var nr. 2 blant feriestedene til nordmenn hos Ticket sommeren 20262. Barn under 16 år betaler ikke turistskatt der8.
  • By, kultur og mat: Barcelona passer godt for en byferie vår og høst. Tenk på at turistskatten der økte 1. april 2026 (se under).
  • Kort flytur og varme somre: Costa del Sol (Málaga) er det varmeste stedet i tabellen i juli og august. Direktefly fra Oslo tar omtrent 4 timer9.

Praktisk

Helsetrygdkort og forsikring

Europeisk helsetrygdkort gjelder i hele Spania, også på Kanariøyene, Mallorca, Ibiza, Menorca og Formentera10. Kortet gir deg nødvendig helsehjelp på samme vilkår som de som bor der. Du betaler de samme egenandelene som dem. Du bestiller kortet med BankID på Helsenorge, og det sendes i posten. Kortet finnes ikke i digital versjon11. Helfo anbefaler å ha reiseforsikring i tillegg12.

Innreise og EES

Spania er med i Schengen. Det nye grensesystemet EES gjelder ikke for norske borgere, og nordmenn skal bruke EU/EØS-køen1314. Du kan likevel få lengre køer på store flyplasser, fordi passkontrollen tar lengre tid for reisende fra land utenfor EU/EØS. Sjekk også UDs reiseinformasjon for Spania. Pass eller nasjonalt ID-kort med reiserett er gyldig, og det trenger ikke være gyldig lenger enn til hjemreisedagen. UD oppfordrer også til å registrere seg på reiseregistrering.no.

Flytid og fly fra Oslo

AtlanterhavetMiddelhavetPORTUGALFRANKRIKEMAROKKOALGERIEGran CanariaTenerifeMálagaMallorcaBarcelona✈ Flytid fra Oslo: 5t 45min (Gran Canaria) 15Kartdata: Natural Earth (public domain).

Turistskatt (2026)

  • Mallorca og Balearene: 1–4 € per person per natt i høysesong (1. mai–31. oktober), avhengig av overnattingstype, pluss 10 % moms. Fra 1. november til 30. april er satsen 75 % lavere (0,25–1 €). Fra den 9. natten på samme sted halveres satsen. Barn under 16 år betaler ikke818.
  • Barcelona: 6–12 € per person per natt fra 1. april 2026: Generalitatens skatt (1–7 €) pluss byens tillegg på 5 €. Eksempler: hotell med 4 stjerner 8,40 €, ferieleilighet 9,50 €, hotell med 5 stjerner 12 €. Det betales for høyst sju netter1920. Byens tillegg øker til 6 € fra april 202721.
  • På Kanariøyene og Costa del Sol er det ingen generell turistskatt i 202622.

Lokale regler som kan gi bot

Mange kommuner gir bot for å gå i badetøy eller uten overdel i byen, for å røyke på strender med røykeforbud og for å drikke alkohol på offentlig sted. Reglene varierer fra sted til sted23.

Priser og driks

Prisnivå: Ifølge Eurostats prisnivåindekser for 2025, gjengitt av SSB, ligger restauranter og overnatting i Spania på 85 % av EU-snittet, mot 140 % i Norge. Mat og alkoholfri drikke i butikk ligger på 95 % i Spania og 133 % i Norge. Alkohol er mye billigere: 86 % mot 204 %24. Dette er landsgjennomsnitt, og turiststeder kan være dyrere.

Driks: Driks er ikke påkrevd i Spania, fordi service er inkludert i prisen. Det er likevel vanlig å gi litt på barer, restauranter, hoteller og i taxi, gjerne 5–10 % av regningen25.

Spartips

  • Reis utenom høysesong på Mallorca: Fra november til april er turistskatten 75 % lavere8.
  • Bli lenger på samme sted: På Balearene halveres turistskatten fra den 9. natten8.
  • Bo utenfor Barcelona kommune: Byens eget tillegg på 5 € per natt gjelder bare inne i kommunen19.
  • Sammenlign direktefly med fly med mellomlanding: Mellomlanding kan være billigere, men gjør reisen lengre26. Se også Billigere flyreiser: 9 grep som faktisk virker.
  • Bestill helsetrygdkortet i tide: Det er gratis og sendes i posten, så du slipper å legge ut for legebesøk og søke om å få pengene tilbake etterpå12.

Spørsmål og svar

Hvor er det varmest i Spania om vinteren?

På Kanariøyene. Gran Canaria og Tenerife har rundt 21 °C som gjennomsnittlig maksimumstemperatur i januar. Málaga har rundt 17 °C, og Barcelona rundt 14 °C (AEMET-normaler, se tabellen).

Gjelder helsetrygdkortet på Kanariøyene?

Ja. Kanariøyene står uttrykkelig på listen over steder der kortet gjelder10.

Må nordmenn registrere seg i EES eller søke om ETIAS?

Nei. EES og ETIAS gjelder reisende fra land utenfor EU, EØS og Schengen1327.

Hvor lang er flyturen til Gran Canaria?

Rundt 5 t 40 min til 6 t 10 min med direktefly fra Oslo lufthavn.

Når regner det mest på Mallorca?

I september, oktober og november. Det er de våteste månedene i gjennomsnitt (AEMET-normaler).

Betaler barn turistskatt?

Nei, ikke på Balearene hvis de er under 16 år. I Catalonia, også Barcelona, er barn under 17 år fritatt.

Kilder

  1. FINN reise/NTB
  2. Ticket/Dfly
  3. FlightsFrom
  4. NRK
  5. Sjømannskirken
  6. Sjømannskirken
  7. UNESCO
  8. Illes Sostenibles
  9. FINN reise
  10. Helsenorge
  11. Helsenorge
  12. Helsenorge
  13. Avinor
  14. DinSide
  15. Flightroutes.com
  16. Flightroutes.com
  17. SAS lavpriskalender
  18. ATIB, lov 2/2016
  19. Agència Tributària de Catalunya
  20. Ajuntament de Barcelona
  21. Barcelona kommune, ordenança fiscal 2.2
  22. Chekin
  23. Sol.no
  24. SSB/Eurostat
  25. Spain.info, Spanias offisielle turistside
  26. KAYAK
  27. Travel News

Sist sjekket 10. oktober 2026.