PDF

All inclusive, basarer og 30 grader: din guide til Tyrkia

Antalya, Alanya, Bodrum eller Istanbul? Når du bør dra, hvor du bør bo, og hvorfor reiseforsikringen er ekstra viktig her.

Toppbilde: Kaputaş-stranden mellom Kaş og Kalkan. Foto: Wusel007, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons.

Sist oppdatert 12. oktober 2026 · Alle tall har kildelenke.

Flytidca. 3t 40min–4t 15min
InnreisePass, gyldig 150 dager etter ankomst
HelsetrygdkortGjelder ikke
ValutaTyrkisk lira (TRY)
Prisnivå59,6 % av EU-snitt
Beste tidMai–juni, sep–okt

Når er det best å reise til Tyrkia? Været måned for måned

Sørkysten (Antalya, Alanya) og Bodrum er knusktørre om sommeren, med 32–35 °C i juli og august. Mai, juni, september og oktober er behageligere. Vinteren er mild, men regnfull. Istanbul er kjøligere og har nedbør hele året.1234

Maks °CNedbør (mm)Beste måneder: 21–30 °C og under 60 mm nedbør (ellers de 3 månedene nærmest)
Gjennomsnittlig maksimumstemperatur og nedbør per måned (klimanormaler via Wikipedia).
StedJanFebMarAprMaiJunJulAugSepOktNovDes
AntalyaMaks °C15,015,918,421,826,431,634,934,931,727,321,616,7
Nedbør mm210,6112,794,563,137,010,14,05,022,076,6152,2262,2
AlanyaMaks °C16,517,019,121,825,729,732,733,431,327,422,418,1
Nedbør mm210,6137,391,368,836,09,23,02,729,6100,6158,7251,2
BodrumMaks °C15,516,018,321,726,632,135,235,331,226,421,217,0
Nedbør mm138,3108,270,243,719,61,90,10,419,449,499,9150,0
IstanbulMaks °C8,89,412,016,121,025,728,028,224,619,915,010,7
Nedbør mm96,187,769,845,137,144,736,343,581,398,3100,5124,8

Tyrkia bruker UTC+3 hele året. Det er én time foran norsk sommertid og to timer foran norsk vintertid5.

Hvor i Tyrkia passer for hvem?

Antalyabukta med fjell i bakgrunnen
AntalyaAll inclusive og lange strenderFoto: Joe Wallace, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
Strand og festningsklippe i Alanya
AlanyaStrand under borgenFoto: Julian Lupyan, CC0, via Wikimedia Commons
Borgen og havna i Bodrum
BodrumEgeerhavet, båtliv og utelivFoto: Mustang Joe, CC0, via Wikimedia Commons
Den nye moskeen i Istanbul sett fra Bosporos
IstanbulStorby, basarer og matFoto: Till Niermann, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons
  • All inclusive og familie: Antalya har direktefly med både Norwegian og SAS6 og er det varmeste og tørreste sommerstedet i grafen.
  • Strand rett fra byen: Alanya ligger øst for Antalya. Gazipaşa lufthavn er nærmest og har direktefly fra Oslo7.
  • Båtliv og Egeerhavet: Bodrum ligger ved Egeerhavet og er like hett som Antalya i juli og august. Vi fant ingen direkterute fra Oslo i ruteoversikten 12.10.2026, så regn med mellomlanding eller charter8.
  • By og kultur: De historiske delene av Istanbul står på UNESCOs verdensarvliste9. Det går direktefly med Turkish Airlines og Norwegian til IST og med Pegasus til Sabiha Gökçen1011. Ballongturene i Kappadokia går over et annet verdensarvområde12.

Fly fra Oslo til Tyrkia: direkteruter, flytid og pris

SvartehavetMiddelhavetHELLASBULGARIAKYPROSIstanbulBodrumAntalyaAlanya✈ Flytid fra Oslo: 3t 40min–4t 15min 6,7,10Kartdata: Natural Earth (public domain). Flytid: direktefly, se kilder.

Praktisk: helsetrygdkort, innreise og turistskatt i Tyrkia

Helsetrygdkort og forsikring

Europeisk helsetrygdkort gjelder ikke i Tyrkia, fordi landet ikke er med i EU/EØS14. Helsenorge anbefaler å ha reiseforsikring som dekker sykdom, ulykker og hjemtransport når du reiser utenfor EU/EØS15.

Innreise

Norske borgere kan reise til Tyrkia uten visum for opphold inntil 90 dager innenfor 180 dager. Passet må være gyldig i minst 150 dager etter ankomstdatoen og ha minst én tom side. Det trengs ikke e-visum. Visumfriheten gjelder ikke for andre norske reisebevis enn pass16. Det er ID-plikt i hele Tyrkia, og UD anbefaler å ha passet med seg ute – nasjonalt ID-kort godtas ikke1617. Tyrkia er ikke med i Schengen, så EES gjelder ikke der. Les UDs reiseinformasjon for Tyrkia rett før avreise, særlig om sikkerhet og demonstrasjoner.

Turistskatt (2026)

  • Overnattingsskatt (konaklama vergisi): legges på prisen for overnatting. Satsen er normalt 2 %, men er satt ned til 1 % fra 1. mai til og med 31. desember 20261819.
  • Skatten er vanligvis bakt inn i pakkereiser og hotellpriser.

Prisnivå

Ifølge Eurostats prisnivåindekser for 2025, gjengitt av SSB, ligger det samlede prisnivået i Tyrkia på 59,6 % av EU-snittet, mot 128,6 % i Norge. Restauranter og overnatting ligger på 78 %, mot 140 % i Norge20.

Spartips for ferie i Tyrkia

  • Sjekk Gazipaşa hvis du skal til Alanya: Flyplassen ligger nærmere enn Antalya, og det går direktefly fra Oslo7.
  • Reis i mai, juni eller september: Fortsatt badevær, men mindre hete enn i juli–august.
  • Reiseforsikring først: Uten helsetrygdkort kan et sykehusbesøk bli dyrt. Sjekk at forsikringen dekker hjemtransport15.
  • Sjekk passdatoen før du bestiller: Mangler du 150 dager gyldighet etter ankomst, kan du bli nektet innreise16.

Spørsmål og svar

Trenger nordmenn visum eller e-visum til Tyrkia?

Nei, ikke for opphold inntil 90 dager innenfor 180 dager. Du må reise med vanlig pass som er gyldig i minst 150 dager etter ankomst.

Kan jeg bruke nasjonalt ID-kort i Tyrkia?

Nei. Pass er eneste gyldige identifikasjon for norske borgere i Tyrkia, og det er ID-plikt.

Gjelder helsetrygdkortet i Tyrkia?

Nei. Tyrkia er ikke med i EU/EØS. Du bør ha reiseforsikring som dekker sykdom, ulykker og hjemtransport.

Når er det best å reise til Antalya?

Mai–juni og september–oktober. Juli og august har rundt 34–35 °C i snitt på dagtid.

Hvor lang er flyturen fra Oslo til Antalya?

Rundt 4 timer med direktefly.

Kilder

  1. Wikipedia – Antalya (klimanormaler, Antalya (1991–2020, extremes 1930–present))
  2. Wikipedia – Alanya (klimanormaler, Alanya (1991-2020, extremes 1970-present))
  3. Wikipedia – Bodrum (klimanormaler, Bodrum (1991–2020))
  4. Wikipedia – Istanbul (klimanormaler, Kireçburnu (normals 1991–2020, precipitation days and sunshi)
  5. Wikipedia – Time in Turkey
  6. 2LNR – direktefly Oslo–Antalya
  7. 2LNR – direktefly Oslo–Gazipaşa/Alanya
  8. 2LNR – rutesøk (ingen ruteside for OSL–Bodrum/Dalaman funnet 12.10.2026)
  9. UNESCO – Historic Areas of Istanbul
  10. 2LNR – direktefly Oslo–Istanbul (IST)
  11. 2LNR – direktefly Oslo–Istanbul Sabiha Gökçen
  12. UNESCO – Göreme og Kappadokia
  13. Google Flights – Oslo til Antalya (lest 12.10.2026)
  14. Helsenorge – her kan du bruke Europeisk helsetrygdkort
  15. Helsenorge – turister utenfor EU/EØS
  16. UD – reiseinformasjon Tyrkia
  17. DinSide – UD: nordmenn i Tyrkia må bære pass (nasjonalt ID-kort holder ikke)
  18. GİB (tyrkisk skatteetat) – forklaring til presidentvedtak 11263 om overnattingsskatt
  19. Muhasebe News – overnattingsskatten 1 % ut 2026
  20. SSB/Eurostat – sammenlikning av prisnivå i Europa (2025)

Sist sjekket 12. oktober 2026.